2018. május 13., vasárnap

Raspberry Pi (Model 3B+) - Roon végpont

Frissítés: visszaértek a végfokok, megint van zene. A Raspberry végpont viszont elkezdett rendetlenkedni. Időnként belecöccög/tikkel a zenébe. Kipróbáltam az erdeti tápjával, de ott is van a probléma. (Bár talán kevesebbszer.) Még nyomozok az ügyben, de ez így egyenlőre akkor nem ajánlott megoldás. Kár, pedig hangra ígéretes volt. Ha jutnék valamire, majd frissítek megint...

Frissítés2: úgy néz ki a probléma az, hogy a 3B+ esetében ugyanaz a kontroller vezérli az USB-t és az ethernet-et. A 3B-nél elvileg nincs ez a probléma. Fiókba tettem egyelőre a Raspberry-t és visszatértem a MacBook-ra.

Frissítés3: legfrissebb tapasztalat, hogy a 160-as verziótól a fejlesztő limitálta az ethernet sebbességet, ezzel megoldva a pattogás problémáját. A saját tapasztalatom is az, hogy megszűnt a probléma, megint bele lehet fogni Roon végpontnak a Model 3B+ típust is.

Ez most nem egészen hi-fi oldalról indult. Elébb fiamnak fedeztem fel a Raspberry mini gépet. Csak hogy ismerkedjen vele, ha már érdekli a progamozás és hamarosan középsulis lesz. Linux operációs rendszer, előre telepített programozási környezetek, Office csomagok...szinte semmi pénzért.

Innen lehet gyorsan beszerezni. Kell egy akármilyen egér/billenytű meg egy monitor és 20e körül van egy működő számítógép. Lehet tanulni, konfigurálgatni. (És játékra meg pont nem való). Szerintem fantasztikus dolog. A legcsodább pedig az benne, hogy teljesen zajtalan az egész, nem kell zúgó ventillátorok előtt ülve tanulni. Nincs kifogás, aki tanulni akar, ezzel tud.


Már mikor az ő példányát beszereztem nézelődtem mit lehetne még vele kezdeni (mindenféle projektre használják). Sejthető volt, hogy lesz hi-fi felhasználási módja, meg rémlett is a Darko oldaláról, hogy irogatott ilyesmiről. (Bár amikor nem tudtam még mi ez épp csak rápillantottam az eszközt érintő cikkeire).

Most aztán tudatosan visszaolvasva egész kis szubkultúrát találtam amely erre a mini számítógépre épül. Én kevésbé voltam érdekelt a hiperolcsó streamer/dac kombókban amit ebből kihoznak, annál jobban megragadta a fantáziám a Roon végpontként való felhasználási módja.

Mert hát mi is történik. Fogunk egy minimál hardvert, ami azért annyira van erős, hogy akár egy teljes desktop környezetet elfutasson. Teszünk rá egy lecsupaszított minimál Linux-ot, aminek egyetlen feladata, hogy Roon végpont legyen. Ez a kétszer minimál pont azt jelenti, hogy nem kell végigmenni az amúgy elég hosszadalmas procedúrákon, hogy kiírtsunk, kikapcsoljunk, deaktíváljunk, lekössünk olyan dolgokat a zenére használt gépünkről, aminek semmi köze a zenéhez. Eleve nincsenek is. Minimális hardver és szoftver lenyomat. Nekem tetszik.

Csak a kép kedvéért nyitva...nagyon picike kis cucc.
Az első lépés a RoPiee (ez a neve a végpont szoftvernek) beszerzése innen. Egyszerűen letöltjük az "image" fájlt. A weboldal javaslata szerint letöltöttem még az "image" állományok megfelelő másolására alkalmas Etcher-t is. Már csak egy SD kártya kellet, amit a 2009-es MacBook-om (képtelen megadni magát), szerencsére könnyen írt, mert beépített SD kártya írója van. Tényleg 2 klikk, pár perc, fent is van az "image" az SD kártyán.

Ezt berakjuk a Pi SD kártya fogadó helyére, áram alá helyezzük és pár perc múlva kész a végpont. Látszik Roon-ban, ki lehet választani, ennyi.

Lokális webcímről lehet konfigurálni azt a pár dolgot, amit tud. Ha akarnám lehetne hozzá szép kijelzőt csatolni és mutatná, amit lejátszik. De minek. Meg be lehet állítani, hogy mikor nézzen utána minden nap, hogy van-e frissítés. Ha van, telepíti és újraindítja magát. Én reggel 4-re állítottam, akkor ritkán hallgatok zenét (értsd soha).

Az egyetlen nyílvánvaló dolog, amin el lehet rugózni az a táplálás kérdése. Egyrészt hogy milyen tápról is eszik ez a kütyü, másrészt meg az sem mindegy, hogy milyen tápot kötünk be egy elosztóba a többi audió berendezésünk mellé.

Úgyhogy némi keresgélés után szereztem hozzá egy nem túl drága lineáris tápot. Nem akartam túllihegni a dolgot, mert nem gondolom, hogy ez egy nagyon hosszútávú megoldás lenne. Inkább csak játék. Mondjuk annyi előnye van a MacBook-al szemben, hogy ez a kombó nem merül le 3 óra után. Ez csak nagy ritkán nem elég zenehallgatásra, de mégis.

Kínai azt hiszem.
Viszont a MacBook még marad továbbra is a képben, hiszen a Roon szerver feladatokat az látja el. Így megvalósult a funkciók teljes szétválasztása. Kontroll: iPad. Szerver: MacBook. Végpont: Raspberry. Ebben a felállásban már egyértelműen érdemes a MacBook-ot kábellel kötni a hálózatra, hiszen fogadja és küldi is az adatokat. Nagyobb felbontású fájlok esetén ez már akár sok is lehet a WiFi-nek. A raspberry is kábellel van bekötve, így stabil az adatfolyam. A Pi természetesen USB-n csatlakozik az Aqua DAC-hoz.

A MacBook-hoz képest a gyári kapcsolóüzemű táppal egy egyértelműen idegesebb és darabossabb, durvább hangot kapunk. A lineáris táppal marad egy kis szteroid a középtartományon, amitől prezenszesebb, élőbb lesz a megszólalás (a MacBook-hoz képest), de elsőre nem tudtam eldönteni nem maradt-e valami az idegességből. Aztán idővel úgy ítéltem meg jobban tetszik és egyre kevésbé hallottam bármi feszültséget hangban. Vagy megszoktam, vagy javult a dolog idővel, ezt nem tudom. Összességében inkább ezt használnám ha választanom kellene a MacBook és a Pi között.

Aztán most ennyi. Nagyjából 2-3 hetet éltem ezzel a konfiggal, utána elment a végfok. Már megtörtént az upgrade, hétfőn indulnak vissza ide. Megint az izgalom, hogy ne legyen gond a szállítás során.
Még itt voltak a végfokok...


3 megjegyzés:

  1. Melyik lineáris tápra esett a választásod?

    VálaszTörlés
  2. Itthon keresgéltem apróban egy vállalható, nem túl drága alternatívát. Ez az, ha jól nézem:

    https://www.aliexpress.com/item/Breeze-Audio-BA25W-Hifi-25W-Ultra-low-noise-Linear-Power-Supply-For-DAC-audio-Amplifier-Optional/32823623404.html

    Az 5V-os verzió természetesen.

    VálaszTörlés
  3. ahogy a roon fórumán is írják, raspihez nem ideális az usb dac, mert az usb az ethernettel egy vezérlőn van, ha hálózaton játszol zenét, eléggé meg tud zavaridni az amúgy is korlátolt sávszélben. én mióta pattintottam egy Digi HAT-ot, boldogabb vagyok az optikai outtal :) az usb meg ment a kodis PI-be

    VálaszTörlés